VacanciesBlogsNewsAbout usExperience centerBecome a customerContact

EN English(EN) FR French(FR) NL Dutch(NL)
Van Gelder logo
  • Vegetables
    • Asian vegetables
    • Asperges
    • Biological vegetables
    • Fermented vegetables
    • Pre-cooked vegetables
    • Sliced vegetables
    • Vegetable mixes
    • Dutch vegetables
    • Germs
    • Garlic
    • Micro vegetables
    • Mini vegetables
    • Peppers
    • Pumpkin
    • Regenerative vegetables
    • Snack vegetables
    • Sweet and sour vegetables
    • Tomatoes
    • Onions
    • Exotic vegetables
    • Sea vegetables
    • Sauerkraut
  • Fruits
    • Apples
    • Bananas
    • BijtRijp
    • Citrus fruit
    • Exotic fruit
    • Fruit puree
    • Fruitsalades
    • Sliced fruit
    • Melons
    • Organic fruit
    • Pears
    • Snackfruit
    • Stone fruit
    • Soft fruit
  • Potatoes
    • Processed potatoes
    • Pre-cooked potatoes
    • Potatoes
    • Frites
  • Lettuce
    • Lettuce
    • Lettuce mixes
  • Herbs & cresses
    • Cresses
    • Edible flowers
    • Herbs
    • Herbs in pot
    • Organic herbs
  • Mushrooms
    • Dried mushrooms
    • Exotic mushroom
    • Gesneden
    • Mushroom mixes
    • White mushrooms
    • Wild mushrooms
  • Salads
    • Basic salads
    • Fruit salads
    • Koolsalades
    • Meal salads
    • Pasta salads
    • Potato salad
    • Crudités
    • Salads
    • Sauces & dressings
  • Convenience
    • Pre-cooked vegetables
    • Groente carpaccio
    • Vegetable puree
    • Soups
    • Sous-vide cooked
    • Vegetable mash
    • Wellingtons
  • Plant-based
    • Beef alternatives
    • Burgers & schnitzels
    • Chicken alternatives
    • Convenience
    • Fish alternatives
    • Gluten-free
    • Mushroom-based
    • Sandwich toppings
    • Sausages & meatballs
    • Soy-free
    • Vegetable-based
  • Nuts
    • Kernels & seeds
    • Muesli and cereals
    • Natural food
    • Nuts
    • Legumes
    • Superfood
    • Tropical fruits & dried fruits
  • Juices
    • Mocktails
    • Fruit juices
  • Eco
    • Biological fruits
    • Biological vegetables
    • Biological herbs
    • Regenerative vegetables
  • Divers
    • Canned products
    • Potato chips
    • Cocktail garnishes
    • Egg products
    • Fresh pasta
    • Olive oil
    • Divers
    • Powder forms
    • Sauces & marinades
    • Spreads & dips
    • Tapas

De Hemelse Pepernoot van Rik Jansma: een pepernoot van sterniveau

Chef-kok Rik Jansma van het met één Michelin-ster bekroonde restaurant Basiliek in Harderwijk, kan zich de eerste sterrenchef noemen die een pepernoot heeft gemaakt. Zelf is hij ‘geschrokken van het succes’ van zijn zogenaamde Hemelse Pepernoot. “De volledige productie was binnen drie dagen uitverkocht”, vertelt hij enthousiast.

“Ik hou ervan dingen te doen die niemand anders doet”, begint Jansma over hoe hij op het idee kwam een pepernoot te maken. “Net even out of the box. Er is wereldwijd geen één sterrenchef die een eigen pepernoot heeft, ik ben de eerste”, vertelt hij trots. “Ik wil gewoon doen waar ik zin in heb en besloot dat ik het een tof idee vond een eigen pepernoot te bedenken. Ik heb Van Delft Biscuits benaderd of ze het leuk vonden samen te werken en een dag later zaten we al aan tafel.”

Frisse pepernoot


Jansma is langsgegaan bij het Cookie Innovation Centre van Van Delft in Harderwijk om te kijken hoe ze de productie doen. “Het viel me op hoe vers het eigenlijk aan de lopende band gebakken werd”, vertelt de chef-kok over de pepernotenfabrikant. “Dat trok mij wel, want ik wilde ook met verse producten werken. Ik heb Van Gelder benaderd om een lichting Bergamot citroenen te bezorgen. We hebben met zes man bijna 50 kilo citroenen geraspt en dat gebruikt voor het baksel”, vertelt hij lachend. De pepernoot moest ambachtelijk zijn en niet ‘uit de fabriek komen’. Bovendien moest de pepernoot echt wat anders zijn dan we kennen.

Dat is gelukt. De kruidnoot heeft een frissere smaak dan de ‘supermarkt kruidnoten’ en is bovendien wat minder hard. Je proeft de zoete steranijs en kaneel en als nasmaak komt de frisheid van de citroen tot zijn recht. “Ik wilde focussen op één smaak en die uitdiepen.” Nu de eerste lichting zo’n succes was smaakt dat naar meer, maar of Jansma er volgend jaar mee verder gaat weet hij nog niet. “In januari gaan we het er nog eens goed over hebben. Dan kijken we verder.”

Hemels


Dat de pepernoot De Hemelse Pepernoot heet is geen toeval. Restaurant Basiliek zit gevestigd in het voormalige Agnietenklooster in Harderwijk en heeft al een kerkelijke naam. Als klap op de vuurpijl is er ook nog gebruik gemaakt van het zogenaamde Joseph Grain, een graansoort die al ruim 4.000 jaar geleden in het oude Egypte werd verbouwd en vernoemd is naar het Bijbelse personage Jozef. Om nog maar te zwijgen over het personage St. Nicolaas van Myra.

Restaurant Basiliek


Intussen bestaat restaurant Basiliek alweer elf jaar en Rik Jansma is erg gelukkig met zijn restaurant. “Ik ben blij dat we ons eigen ding kunnen doen en dicht bij onszelf kunnen blijven. Ik doe wat ik wil doen en werk met de mensen waarmee ik wil werken. Dat voelt goed. We hebben een goed product en een goed verhaal. Daar komt een stukje emotie bij kijken.”

Al na ongeveer een jaar kreeg De Basiliek zijn Michelin-ster. Hoe het restaurant uniek wil blijven? Blijven vernieuwen. “Samen uitvinden en nieuwe dingen verzinnen. Het is heel gaaf om ergens het eerste mee te zijn, of de enige in te zijn. Dat hebben we nu met de pepernoot, maar we waren ook de eerste die op een festival stonden: op Zwarte Cross.”

Om te kunnen blijven vernieuwen en om het harde werken vol te blijven houden heeft Jansma ervoor gekozen alleen diner te draaien, vijf dagen per week. “Het is belangrijk een balans te vinden tussen werk en privé. Het is niet meer van deze tijd om je werknemers zestien uur per dag te laten draaien.” Zo is er genoeg tijd over om nog vele mooie projecten op te zetten.

Andere interessante blogs

See all blogs
Zo maak je jouw Koreaanse menukaart plant-based ready (zonder je concept te veranderen)
Trends Zo maak je jouw Koreaanse menukaart plant-based ready (zonder je concept te veranderen)
Voor chefs en horecaondernemers die hun Koreaanse menukaart toekomstbestendig willen maken.
  • Hester
  • 15-05-2026
  • Plantaardig
  • Trends
Proef de trend: (blue) matcha
Trends Proef de trend: (blue) matcha
Matcha is niet langer een trend. Het staat steeds vaker op menukaarten en heeft zich ontwikkeld tot een vaste waarde binnen moderne drankconcepten. De felgroene thee uit Japan trekt de aandacht maar onderscheid zit niet in de kleur, het zit in kwaliteit en uitvoering.
  • Hester
  • 23-04-2026
  • Inspiratie
  • Trends
Friet als blikvanger: verbeter ook de smaak en kwaliteit in jouw keuken
At the source Friet als blikvanger: verbeter ook de smaak en kwaliteit in jouw keuken
Friet is meer dan een bijgerecht. Ontdek hoe de juiste keuze zorgt voor betere smaak, constante kwaliteit en een sterkere uitstraling op jouw menu.
  • Stefan
  • 10-04-2026
  • Terras
  • Trends
Fibermaxx je menukaart: boost de vezels in ontbijt, lunch en diner
Trends Fibermaxx je menukaart: boost de vezels in ontbijt, lunch en diner
“Fibermaxxing” is dé voedingshype van dit moment. Op sociale media delen mensen hoe ze hun vezelinname verhogen voor meer verzadiging en een stabielere energie. Daar kan jij mooi op inspelen!
  • Stefan
  • 02-04-2026
  • Voeding & gezond
Zo scoort jouw lunchkaart tijdens de Nationale Week Zonder Vlees
Plantaardig Zo scoort jouw lunchkaart tijdens de Nationale Week Zonder Vlees
De Nationale Week Zonder Vlees is hét moment om kennis maken met creatieve, vleesvrije gerechten. met deze kooktechnieken zet je plantaardige gerechten op je lunchkaart.
  • Stefan
  • 26-02-2026
  • De tijd van
  • Plantaardig
Shared dining inspiratie: eenvoudige plantaardige opties voor elke borrel
Inspiration Shared dining inspiratie: eenvoudige plantaardige opties voor elke borrel
Shared dining wint aan populariteit. Als horecaondernemer speel je daar op in met smaakvolle gerechten die snel te bereiden zijn en een breed publiek aanspreken.
  • Stefan
  • 18-02-2026
  • Inspiratie
  • Plantaardig
  • Trends
Seizoensgroente in de spotlight: creatieve recepten met rode witlof
Inspiration Seizoensgroente in de spotlight: creatieve recepten met rode witlof
Rode witlof brengt direct karakter en elegantie op het bord en past perfect bij de herfst en wintermaanden.
  • Eline
  • 12-02-2026
  • Inspiratie
  • Seizoen
Valentijnsdag: verras met hartvormige komkommers
In season Valentijnsdag: verras met hartvormige komkommers
Ontdek unieke, verrassende accenten, zoals onze hartjes komkommers, die nét dat beetje extra geven tijdens Valentijnsdag.
  • Stefan
  • 12-02-2026
  • De tijd van

Contact

Krommeweg 10
2988 CB
Ridderkerk
+31 (0)180 33 60 01
0180 33 60 01
info@vangeldernederland.nl
Assortiment
  • Vegetables
  • Fruits
  • Potatoes
  • Lettuce
  • Herbs & cresses
  • Mushrooms
  • Salads & raw costs
  • Convenience
  • Plant-based
  • Nuts
  • Juices
  • ECO
  • Divers
Over Van Gelder
  • About Van Gelder
  • Request an account
  • Jobs
  • Contact
  • Experience Center
  • Sustainability
  • Certificates
  • Employees
Log in
Assortment
  • Vegetables
  • Fruit
  • Potatoes
  • Lettuce
  • Herbs & cresses
  • Mushrooms
  • Salads & raw costs
  • Convenience
  • Plant-based
  • Nuts
  • Juices
  • ECO
  • Divers
About Van Gelder
  • About Van Gelder
  • Request an account
  • Jobs
  • Contact
  • Experience Center
  • Sustainability
  • Certificates
  • Employees

Contact

Krommeweg 10
2988 CB
Ridderkerk
+31 (0)180 33 60 01
0180 33 60 01
info@vangeldernederland.nl
© 2026 - Van Gelder
Privacy Policy Disclaimer Terms and Conditions
Logo Logo
Asian vegetables
Asperges
Biological vegetables
Fermented vegetables
Pre-cooked vegetables
Sliced vegetables
Vegetable mixes
Dutch vegetables
Germs
Garlic
Micro vegetables
Mini vegetables
Peppers
Pumpkin
Regenerative vegetables
Snack vegetables
Sweet and sour vegetables
Tomatoes
Onions
Exotic vegetables
Sea vegetables
Sauerkraut
See all products within Vegetables
Apples
Bananas
BijtRijp
Citrus fruit
Exotic fruit
Fruit puree
Fruitsalades
Sliced fruit
Melons
Organic fruit
Pears
Snackfruit
Stone fruit
Soft fruit
See all products within Fruits
Processed potatoes
Pre-cooked potatoes
Potatoes
Frites
See all products within Potatoes
Lettuce
Lettuce mixes
See all products within Lettuce
Cresses
Edible flowers
Herbs
Herbs in pot
Organic herbs
See all products within Herbs & cresses
Dried mushrooms
Exotic mushroom
Gesneden
Mushroom mixes
White mushrooms
Wild mushrooms
See all products within Mushrooms
Basic salads
Fruit salads
Koolsalades
Meal salads
Pasta salads
Potato salad
Crudités
Salads
Sauces & dressings
See all products within Salads
Pre-cooked vegetables
Groente carpaccio
Vegetable puree
Soups
Sous-vide cooked
Vegetable mash
Wellingtons
See all products within Convenience
Beef alternatives
Burgers & schnitzels
Chicken alternatives
Convenience
Fish alternatives
Gluten-free
Mushroom-based
Sandwich toppings
Sausages & meatballs
Soy-free
Vegetable-based
See all products within Plant-based
Kernels & seeds
Muesli and cereals
Natural food
Nuts
Legumes
Superfood
Tropical fruits & dried fruits
See all products within Nuts
Mocktails
Fruit juices
See all products within Juices
Biological fruits
Biological vegetables
Biological herbs
Regenerative vegetables
See all products within Eco
Canned products
Potato chips
Cocktail garnishes
Egg products
Fresh pasta
Olive oil
Divers
Powder forms
Marinades
Mayo
Sauces
See all products within Sauces & marinades
Spreads & dips
Tapas
See all products within Divers
Brands
Everything in More
I don't
goes here?
VacanciesBlogsNewsAbout usExperience centerBecome a customerContact
EN English(EN) FR French(FR) NL Dutch(NL)

Log in

Welcome back
Forgotten your password?

Don't have an account yet?

Sign up and enjoy the benefits of your account.

  • Order fresh fruit & vegetables with ease
  • Access to a range of over 5,000 products
  • Always stay up to date with current delivery information
Create an account
One moment please be patient

You are missing out on a benefit

If you proceed with your order, you will miss out on a benefit. Are you sure you want to continue?